Product Specifications
| Sku | RC71L-NH001W |
|---|---|
| Brand | ROG (Republic of Gamers) |
| Colour | White |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| Processor | Ryzen Z1 Extreme |
| Graphics | AMD Radeon™ Navi3 Graphics |
| Display | 7” FHD (1920 x 1080) 16:9 IPS Display |
| Touchscreen | Yes |
| Memory | 8GB + 8GB LPDDR5 |
| Storage | 512GB M.2 2230 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| USB Port(s) | 1x ROG XG Mobile Interface, 1x card reader (microSD) (UHS-II) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 (Dual Band) |
| Weight | 0.60 |
| Dimensions | 11.1 x 2.12 x 28 |
| What’s in the Box? | *Charging Adaptor |
| Warranty | 2 Years International Warranty |
| Battery | 40WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Consumption | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |



