GENERAL FEATURE |
|
| BRAND | ASUS |
| SERIES | ASUS Vivobook 15 |
| MODEL NAME | X1504ZA-NJ522WS |
| PART NO | 90NB1022-M00H00 |
SOFTWARE |
|
| OS VERSION | Windows 11 Home |
| OFFICE | Microsoft Office Home & Student 2021 |
PROCESSOR |
|
| PROCESSOR BRAND | INTEL |
| PROCESSOR | Intel®Core™ i5-1235U Processor 1.3 GHz (12M Cache, up to 4.4 GHz, 10 cores) |
GRAPHICS |
|
| DISCRETE/SHARE | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| INTERGRATED GPU | |
| GRAPHICS | N/A |
| VRAM | |
STORAGE/ MEMORY |
|
| SYSTEM STORAGE INSTALLED | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| TOTAL SYSTEM MEMORY | 8GB (4GB DDR4 on board + 4GB DDR4 SO-DIMM) |
| EXPANSION SLOT (INCLUDES USED) |
1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
DISPLAY |
|
| LCD COVER-MATERIAL | Plastic |
| LCD COVER-COLOR | Cool Silver |
| TOP CASE-MATERIAL | Plastic |
| TOP CASE-COLOR | Cool Silver |
| BOTTOM CASE-MATERIAL | Plastic |
| BOTTOM CASE-COLOR | Cool Silver |
| MILITARY GRADE | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| TOUCH PANEL | Non-touch screen |
| PANEL SIZE | 15.6-inch |
| RESOLUTION | FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| BACKLIT | LED Backlit |
| OLED | |
| IPS-LEVEL | |
| PANEL POWER CONSUMPTION | |
| RESPONSE TIME | |
| REFRESH RATE | 60Hz refresh rate |
| BRIGHTNESS | 250nits |
| PEAK BRIGHTNESS | |
| COLOR GAMUT | 45% NTSC color gamut |
| CONTRAST RATIO | |
| VESA CERTIFIED DISPLAY HDR | |
| COLOR DEPTH | |
| PANTONE | |
| CALMAN | |
| GLARE | Anti-glare display |
| LOW BLUE LIGHT | |
| TÜV RHEINLAND-CERTIFIED | TÜV Rheinland-certified |
| SGS EYE CARE DISPLAY | |
| SCREEN-TO-BODY RATIO | 84 % |
CAMERA |
|
| FRONT-FACING CAMERA | 720p HD camera With privacy shutter |
NETWORK & CONNECTIVITY |
|
| WIRELESS/ Bluetooth | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
KEYBOARD/ INPUT |
|
| KEYBOARD TYPE | Backlit Chiclet Keyboard |
| SCREENPAD™ | N/A |
| FINGERPRINT | N/A |
PORTS/SLOTS |
|
| I/O PORTS | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x DC-in |
AUDIO DETAILS |
|
| AUDIO | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone |
| VOICE CONTROL | with Cortana voice-recognition support |
BATTERY/ADAPATER |
|
| BATTERY | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| AC ADAPTER | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
DIMENSION WEIGHT DETAILS |
|
| DIMENSION (WXHXD) | 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16″ x 9.15″ x 0.70″ ~ 0.70″) |
WEIGHT (WITH BATTERY) |
1.70 kg (3.75 lbs) |
| WEIGHT (WITHOUT BATTERY) | 1.50 kg (3.31 lbs) |
SECURITY/APPS |
|
| SECURITY | McAfee® LiveSafe™ 1 year McAfee® LiveSafe™ BIOS Booting User Password Protection BIOS setup user password Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| MYASUS FEATURE | System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update AI Noise Canceling |
| BUILT-IN APPS | MyASUS ScreenXpert GlideX |
| ADOBE CREATIVE CLOUD HARD BUNDLE | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual.
The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2023. |
WARRANTY |
|
| WARRANTY | 1 Year International Warranty |
VivoBook X
ASUS VivoBook X X1504ZA-NJ522WS
₹52,990.00
Windows 11 Home
15.6-inch (39.62 cm) FHD (1920 x 1080) LED Backlit Anti-glare display
12th Generation Core i5 Processor
8GB RAM
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
Intel Iris Xe Graphics
Built-in speaker
SonicMaster
1 Year Manufacturer Warranty
Availability: 1 in stock
| Display Size | 15.6" |
|---|---|
| Graphics | INT |
| Processor | i5 |
| RAM | 8GB |
| SSD | 512GB |







